Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні

Опубліковано:

На засіданні уряду затверджено План заходів з реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні, розробленої за ініціативи першої леді Олени Зеленської. У межах цієї стратегії Міністерство освіти і науки запроваджує проєкт «Освіта для всіх: українська освіта без бар’єрів». Для реалізації цього проєкту ми маємо ключові рішення, які будуть поетапно впроваджувати у 2023 і 2024 роках. Серед цих рішень:

  • забезпечення громад шкільними автобусами, аби кожна дитина мала можливість дістатися до школи та здобувати освіту;
  • ухвалення Національної стратегії розвитку інклюзивної освіти на 2023-2030 рік. Стратегія передбачає, що діти, які мають особливі освітні потреби зможуть навчатися у своїй громаді, спілкуватися з друзями, однолітками та розвивати соціальні навички;
  • прийняття Закону України «Про освіту дорослих». Ми маємо велику кількість людей, які втратили роботу з різних причин і потребують додаткового навчання, аби повернути фінансову незалежність та успішно реалізуватися у майбутньому; 
  • розвиток та підтримка Всеукраїнської школи онлайн, забезпечення дистанційного навчання електронними ресурсами. Це надасть можливість навчатися дітям, у яких зруйновані та пошкоджені школи і які здобувають освіту дистанційно;
  • облаштування в закладах освіти споруд цивільного захисту. Безпечні умови у школах дозволять повернути звичайний формат навчання в тих областях та регіонах де це можливо.

Безбар’єрність – це не просто про комфортне життя для всіх груп населення, це, зокрема, про життя взагалі, про розвиток. Бар’єри, які існують сьогодні в суспільстві – фізичні, громадянські, освітні економічні та інші – не дозволяють мільйонам українцям, зокрема маломобільним людям, молоді, жінкам, людям літнього віку, реалізувати себе. Перша Леді Олена Зеленська зазначила про необхідність розбудови безбар’єрного середовища: «Протиставити руйнуванню і хаосу, які несе російський загарбник, – відбудову. На практиці втілити наші спільні цінності, де людина та її життя понад усе».

«Наше завдання сьогодні – створити можливості для безпечного та якісного навчання дітей в Україні. В умовах війни це великий виклик, але ми повинні створити усі умови, щоб кожна дитина мала доступ до освіти», – зазначив Оксен Лісовий, міністр освіти і науки України.

Для контролю за реалізацією Плану заходів буде запроваджено електронний моніторинговий інструмент, який буде доступний як державним органам, так і громадськості.