26 липня 2021 року, відбулося підписання контрактів в межах реалізації проєкту «Вища освіта в Україні» щодо комплексного енергоефективного оновлення будівель шести українських університетів за підтримки Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) обсягом 49 млн євро та гранту Фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (E5P) на суму 10 млн євро.
Учасниками заходу були Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет, Голова Представництва ЄІБ в Україні Жан-Ерік де Загон, виконавчий директор Gopa Infra, консультант з проєктування та нагляду Матіас Люг, керівник групи експертів технічної підтримки реалізації проєкту «Вища освіта України» Андрій Міцай.
«Сьогодні ми зробили ще один важливий крок на шляху до створення сучасних та комфортних умов освітнього процесу. Завдяки співпраці з Європейським інвестиційним банком та за підтримки Європейського Союзу Міністерство освіти і науки України розпочинає комплексну модернізацію інфраструктури закладів вищої освіти. Це дозволить покращити навчальні, робочі та санітарно-гігієнічні умови в університетах, підвищити якість освітнього процесу, розширити можливості для академічної та наукової діяльності, скоротити експлуатаційні витрати і досягти суттєвої економії ресурсів. Окрім того, енергоефективні, екологічно відповідальні та стійкі до змін клімату університети сприятимуть переходу до зеленої економіки і сталого розвитку місцевих громад і країни загалом», – наголосив Сергій Шкарлет.
Контракти з компанією Gopa Infra (Німеччина), яку обрано Консультантом з проєктування та нагляду в межах реалізації проєкту, підписані шістьма закладами вищої освіти з Чернігова, Харкова, Львова, Полтави, Сум та Вінниці, які беруть активну участь у першому етапі проєкту «Вища освіта України», щоб оновити свої навчальні й науково-дослідні будівлі та гуртожитки. Контракти підписали:
Вінницький національний технічний університет;
Національний технічний університет «Харківський політехнічний інститут»;
Національний університет «Львівська політехніка»;
Національний університет «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка»;
Національний університет «Чернігівська політехніка»;
Сумський державний університет.
Сторони обговорили можливість якнайшвидшого початку виконання робіт з термо-модернізації в університетах першого етапу проєкту.
«Українська молодь – це майбутнє країни, і вона потребує високоякісної освіти та комфортних умов для навчання. Комплексна термомодернізація українських університетів надає значні можливості для закладів вищої освіти зацікавити нових студентів та зменшити витрати на комунальні послуги, експлуатацію й утримання будівель. Вона також сприятиме зеленій трансформації у секторі освіти. Це, безперечно, добра новина для студентів, викладачів та довкілля», – зазначив Голова Представництва ЄІБ в Україні Жан-Ерік де Загон.
До цих шести університетів невдовзі приєднаються ще вісім закладів вищої освіти, які на конкурсній основі вибороли право взяти участь у другому етапі проєкту. Це важливий крок на шляху підвищення енергоефективності та адаптації до змін клімату в секторі вищої освіти України.
Загалом Європейський інвестиційний банк (ЄІБ) інвестує 120 млн євро у комплексну термомодернізацію українських університетів у межах проєкту «Вища освіта України», що є складовою спільної підтримки, яку ЄІБ та ЄС надають Україні у сфері енергоефективності. Крім того, додатково залучено грант Фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (E5P) на суму 10 млн євро. Проєкт також співфінансується Північною екологічною фінансовою корпорацією (НЕФКО) на суму 30 млн євро. Загалом у двох етапах проєкту візьмуть участь 19 університетів, 14 з яких фінансуватиме ЄІБ, а 5 – НЕФКО.